“Meie kurdid lapsed”

Film ja käsiraamat

Implantaadilaste Seltsi eestvõttel on 2009. a jaanuari lõpul valmimas film ja käsiraamat, mis kannavad ühist pealkirja “Meie kurdid lapsed”.

Filmitegemise eellugu ulatub pea kahe aasta taha, kui EKLVL-l oli juhtida koostööprojekt, mille headeks partneriteks olid Leedu ja Soome implantaadilaste vanemate ühingud. 2007. aastal toimuski kolm projektikohtumist igas partnerriigis, kus lisaks kohalikele haridus- ja rehabilitatsiooniteemalistele tutvumiskäikudele ning lastevanematele suunatud seminaridele arutati ühiselt, mida oleks oluline kajastada kurtide laste vanematele ja õpetajatele mõeldud filmis. Iga riigi töörühmal valmiski oma filmi kava või stsenaarium, millele hakati otsima rahastusvõimalusi. Eesti on esimesena ka sihile jõudmas. Filmi tootis filmistuudio Rühm Pluss Null, mis on vändanud mitmeid auhindu võitnud dokumentaale.  Stuudio poolt kuulusid töörühma produtsent Erik Norkroos, režissöörid Heilika Pikkov ja Jaanis Valk, operaator Kullar Viimne ja helioperaator Jüri Sooäär. 

Meil oli plaan teha selline film, mis kajastaks kurdi lapse elu tähtsamaid etappe alates kuulmispuude diagnoosimisest kuni koolis toimetulekuni välja. Nii said valitud ka filmipered – põhimõttel, et lapsed oleksid eri vanustes ja erineva taustaga, nii eri- kui tavakoolilapsed, samuti juba lapseeast välja kasvanud Triin Jõeveer. Lisaks vanematele ja lastele saavad filmis sõna ka kuulmiskeskuse spetsialistid ning õpetajad. 

Filmitegemine on ütlemata põnev töö, dokumentaalfilmi puhul eriti, kus on palju ootamatut ning intervjuudes on vastused ette arvamatud. Filmirühma jaoks oli meie dokumentaali väntamine esimeseks põhjalikumaks kokkupuuteks kuulmispuudega ja kurtide lastega, seepärast oskasid nad end ka ette kujutada nende värskelt diagnoositud kuulmispuudega lapse vanematena, kellele me film esmajärjekorras suunatud on. Eks kaamera kaudu ja abil kogesid nemadki nii mõndagi sellest, mida paljud kurtide laste peredki – tuleb end kurssi viia nii suhtlemismeetodite kui abivahenditega, teada, millega peab arvestama nii lasteaias kui koolis. Eraldi tähelepanu pöörasime implantatsioonile, sest seegi on tänapäeval suure osa perede valik. Kirurg Maris Suurna andis intervjuu otse väikese Tuule operatsiooni ajal, see oli vast üks ekstreemsemaid hetki kogu võtete jooksul – olla opiriietes ja maskides pisikese tüdruku tähtsa sündmuse tunnistajaks. 

Võimalikult hea läbilõike saamiseks filmiti üsna mitmes paigas üle Eesti – Tallinnas, Tartus, Valgas ja Harjumaal Vihasoos märtsist juunini ning „musta“ materjali kogunes ligi kümme tundi. Võib arvata, kui raske oli sellest hulgast teha kolmveerandtunnine valik! Kuna meie filmi peakangelasteks on lapsed, soovisime filmilindile saada võimalikult palju lahedalt omavahel suhtlevaid kurte lapsi. See osutus aga ootamatult keeruliseks, kuna väikest last käsu peale esinema ikka ei pane, meelita kuidas tahad. Nii on ka laste areng suuresti edasi antud nende vanemate ja mitmete spetsialistide sõnade abil. 

Lisaks filmile anname välja ka selle juurde kuuluva käsiraamatu, mis kajastab lühidalt valdkondi, millega puutub kokku iga kuulmispuudega last kasvatav vanem ja õpetaja: diagnoosimine, abivahendid, õpetusmetoodikad, nõuanded lapse arendamiseks eri vanustes jm. DVD ja käsiraamat antakse välja tervikliku komplektina. DVD-l on subtiitrid eesti, vene,ja inglise keeles, käsiraamat ilmub eesti keeles. 

Implantaadilaste seltsi filmi- ja käsiraamatuprojekti rahastas suurima toetajana Eesti Haigekassa oma tervise edendamise programmi raames. Lisaks täname kõiki sponsoreid: Eesti Puuetega Inimeste Fond, EKLVL, MTÜ Audiere, OÜ Audiomed ja  Saku mõis. 

Teabeprojekti töörühmas lõid kaasa Andres Kaasik, Alo Lääne, Erki Tamm, Diana Unt ja Epp Müil. Palju tänu kõigile! 

Film ja käsiraamat jõuab alates 2009. aasta veebruarist kõigi kuulmispuudega laste peredeni, kes seda soovivad.

Epp Müil

K i i r v a l i k u d