Maru ja Tuule

Maru ja Tuule lugu

Tere!

Minu nimi on Maru, Uku Maru ja mul on õde Tuule, Ulla Tuule.
Kuna mina oskan rääkida ja ütleks nii, et mitte halvasti, siis mina nüüd sõna võtangi.
Et kõik algusest peale ära rääkida ja et mitte juttu venitada, ütlen kohe ära, et ma sündisin kurdina.

Kuigi iroonilisel moel kuulen ma nüüd nii mõnestki inimesest paremini. Eriti hästi kuulen ma kommipaberi krõbinat köögist, kui emme-issi head ja paremat vaikselt kappi üritavad peita. Ja kui jutt käib teises toas, et kuhu välja minna ja mida teha, siis olen ma jooksuga platsis (Tuule mu sabas) ja nõuan selgitust.

Aga jah, see, et ma ei kuule, sellest said emme ja issi aru päris vara. Ma olin siis 4-kuune. Kuna ma sündisin jõulude ajal, siis ma jäin napilt välja kuulmisuuringust, mida Tallinna haiglates hakati tegema 1. jaanuarist 2005.

Vaatamata suht varasele avastamisele, läks ikkagi päris palju aega, enne kui ma sügisel aparaadid sain. Ikkagi suvepuhkuste hooaeg oli vahel ja egas siis pole kellelgi aega:) Kui te nüüd mõtlete, et ma neid saades hüüdsin “hoplaa, aparaadid, juhhei”…. siis tegelikult oli mul suht suva, kas nad olid kõrvas või ei. Päriselt küll on alati hea, kui kõrvanärvi treenitakse aparaatidega, aga mina küll aparaatidega kahjuks rääkima ei hakanud. Aga eks see ole ka arusaadav, kui kuulmislangus on 90-110 dB, mis tähendab, et ma ikka kurt mis kurt.

Aga vot kui ma ühel hetkel implantaadi sain (1,5-aastaselt)… Kõigile räägitakse, et see pole mingi imevidin, aga tegelikult on see üks ütlemata lahe “piiksu”.

Nüüd, kus ma sain just 4-aastaseks ja “piiksu” on mul olnud 2,5 aastat, räägin ma nii palju, et suht tihti palutakse mul hetkeks vait olla:)

Räägin 5-6 sõnaliste lausetega, grammatika on enam-vähem. Vähemalt ei räägi ma nagu paljud kuuljad “majasi, autosi”, vaid ikka “majasid, autosid”. K-täht on vaevaline, mõnes sõnas on, mõnes mitte. R-täht on olemas, aga mitte nii kõlav nagu peaks. Ja nii mõnigi 4-aastane ei oska veel lugeda.

Kui ma sain 2-aastaseks, sain sünnipäevikingiks endale õekese Ulla Tuule. Kes, nagu kohe selgus, ka ei kuule.
Aga eks sel ole oma head küljed ka. Kutsutakse jäätist sööma, siis oleme ühtmoodi “kurdid-kuuljad”:)
Tuule sai ka just 2-aastaseks, nüüdseks on temal implantaat olnud 6 kuud. Kui palju sõnu tal täpselt on, ma ei tea. Aga aru saab ta küll päris hästi. Ja ükski mäng pole meil ka mängimata jäänud. Peitust mängides mina loen kümneni, tema peidab, mina otsin ja siis läheb asi tagaajamiseks:))))

Ta on kõige ilusam ja parem õde maailmas. Ta teeb pai, kui ma haiget olen saanud ja küsib alati kommi ka minu jaoks:) Ja nagu räägivad võõrad, on ta üks ütlemata viisakas laps ka:) Ütleb “palun, aitäh, palun juua, palun veel”… (Teistele ma ei ütle, aga ta ütleb liigagi palju ka “ei taha, minu oma,ei anna… ” Aga ta on minu õde ja mina tema vend ja me hoiame-õpetame-kaitseme üksteist elu lõpuni!

Uku Maru (4-aastane), tema õde Ulla Tuule (2-aastane)

Jaanuar 2009

 

View More: http://dianaunt.pass.us/implantaadilapsed

 

 

 

2013. aastal 

Tere! Mina olen Maru! Ma olen 8-aastane.

Praegu on suvi (2013) ja see on kõige lahedam aeg! Terve suve veedan ma ringi kolades – Maaritsas, Tallinnas ja Sangastes. Maaritsas on superäge! Seal on meie suvekodu. Ma sõidan seal paadiga ja püüan kala või siis kiman rattaga ja püüan isaga maa seest mutte.

Aga ma oskan ka ujuda, käisin kevadest saadik kaks korda nädalas ujumistrennis. Mu „piiksudel” on kilekotid ja kummimüts ka veel peal. Treener ütleb, et ma olen kõva sukelduja.

Jalgrattaga sõidan ka hullupööra, aga olen igal juhul väga ettevaatlik ja korralik, sõidan AINULT kiivriga. Ma mäletan veel liiga hästi, kui paar aastat tagasi Tuule rattaga sõites kukkus ja päris pikalt ilma piiksuta pidi olema, enne kui uue sai.

Aga nüüd, kui suvevaheaeg läbi, algab jälle kool. Lähen Vanalinna Hariduskolleegiumi teise klassi. Mul on seal iga päev inglise keel. See meeldib mulle küll, aga vahel on natuke tüütu ka iga päev uut luuletust pähe õppida ja uusi lauseid moodustada. Kogu aeg ei ole äge!

Ma olen ikkagi mees ja võiksin rohkem teha karated! Karates on mul teadagi kollane vöö;)

 

 

 

Ulla Tuule, 6

Meie Ulla Tuule on pisike, tõeline naine, meie 6-aastane kaunitar! Veel üks aasta Heleni lasteaias käia ja siis saab kooli minna.

View More: http://dianaunt.pass.us/implantaadilapsed

Viimased kaks aastat on Tuule käinud iluvõimlemistrennis, kolm korda nädalas, kaks tundi korraga. Kõigile, kes vähegi vaadata viitsivad, neile ka esineb meelsasti: spagaadid, sillad ja rullid on vaja ette näidata.

Lugeda ja kirjutada küll oskab, kuid iga päev nendega tegeleda ei soovi.

Logopeed Kaia sõnul pole Tuulel häälikutega enam ammu mingeid muresid, ka K ja L on kõlavad ja puhtad.

Tuule on ütlemata armas piiga, kes armastab mitmeid kordi päevas kleite vahetada, huuli värvida ja unistab nii printsessiks, iluvõimlejaks kui emaks saamisest.

Diana, Tuule ja Maru ema

 

Maru ajaveeb
Tuule ajaveeb

Aastal 2011 valminud film Uku Maru ja Ulla Tuule osavõtul

K i i r v a l i k u d